Delo.ua: Чому не працюють сервіси для пошуку співзасновників та де насправді шукати партнера в стартап

9 февраля 2016

 

Delo.ua: Чому не працюють сервіси для пошуку співзасновників та де насправді шукати партнера в стартап

Після виникнення ідеї проекту перед підприємцем постає питання пошуку партнера. "Нетехнічний засновник" шукає співзасновника-програміста, а останньому потрібен партнер, що візьметься за розвиток бізнесу, продаж та інші аспекти стартапа

Менеджер по роботі з потоком проектів бізнес-акселератора GrowthUP Ігор Стефурак часто консультує засновників стартапів. Одне з найбільш проблемних питань, що виникає одразу після народження ідеї проекта, це пошук партнера-співзасновника. Де його знайти та чому спеціалізовані ресурси для пошуку партнера не працюють Стефурак розповів у своєму блозі.

Кожен третій "нетехнічний засновник", який приходить до нас з питаннями, шукає "технічного співзасновника", щоб удвох пройти стадії презентація-прототип-інвестиції. Натомість, кожному другому технічному засновнику потрібна людина, що займатиметься розвитком бізнесу. Пастка виглядає так: програміст вважає, що головне — накодити, а "потім придумаю як це продати". Порада одна: знайдіть людину, яка думатиме про бізнес — маркетинг, канали, бізнес-модель, документи для інвесторів, зустрічі з ними. Закрийте програму в якій пишете код і зосередьтеся на пошуку. Негайно.

Вибір партнера — це проблема. Ще більша проблема — зрозуміти, кого шукати.

У нетехнічних засновників є 3 причини, щоб виправдати скиглення про пошуки:

Вчився у гуманітарному корпусі, не знаю жодного програміста.
Намагався розібратися кого шукати, але нічого не розумію в технологіях.
Пішов до аутсорсінгової компанії, сказали, що такий сайт коштуватиме $100к.
Через 20 хвилин співрозмовник згадує, що я зустрічаюся з великою кількістю людей, серед них багато програмістів. І просить порекомендувати кого-небудь, аби тільки зрушити з мертвої точки. Шкода, але не можу. Партнер має підходити за безліччю параметрів. Я не хочу брати на себе результат перемовин. Особливо, якщо людина у відчаї. Крім того, всі, хто приходить до мене, презентують проекти, а не навички програмування.

Є виключення. Я знайомлю людей, якщо вони працюють в одній ніші. Це корисно для обміну досвідом, персонального нетворку чи об"єднання зусиль.

Що не так

Сервіси для пошуку співзасновників не працюють для більшості випадків. Причина, як і у ситуації з інвестором, одна — оцінка проекту. У 95% "стартапів", що публікують свої "ідеї" на таких сервісах, відсутній результат. Опис зводиться до перелічення функціональності, розповіді про те, що "ринок мобільних додатків зростає, а сервісом будуть користуватися всі, у кого ОС Android". Наявність заповненого шаблону бізнес-плану чи посадкової сторінки — це крок до результату, але не він. Результат може виглядати так: "5 компаній чекають на доступ у закриту бету" чи "15 клієнтів зробили попереднє замовлення". Одразу відповім на питання в коментарях: так, це реально зробити без продукту.

На відсутність результату накладається ще й ефект від спілкування в інтернеті. Свідомо чи ні, а у голові крутиться питання: "Чи адекватна людина, котра опублікувала це". Може статися так, що результат є, але не вистачило вміння донести інформацію, а може — навпаки.

Де насправді шукати

Персональні контакти. Вам здається, що в оточенні немає технічних спеціалістів. А вони є. Навіть у моєму селі на Прикарпатті, з населенням 4 тисячі, є 2 програмісти, які працюють на фрілансі. Питайте у друзів, знайомтеся з друзями друзів.

Спільноти в онлайні. Можете залишати коментарі до матеріалів, які публікують інші, чи самі писати тексти. Мета — зацікавити людей своїм професійним поглядом. Нагадаю два базові правила: якісний контент, наявність результату.

Тематичні заходи в офлайні. Працюєте над мобільним додатком, то відвідайте зустріч клубу розробників під iOS, запускаєте медіа — мітапи спільнот Dribbble та WordPress.

Хакатони. Ідеальний варіант, бо: дозволяє перевірити навички презентації, вимагає підготовки, збирає розробників та біздевів, через 48 годин матимете прототип.

Конкуренти. Якщо жоден з варантів не дав результату, то це сигнал — міняйте підхід. У мене знову два варіанти:

Використайте принцип "fail fast" (з англ. — зазнавай невдачі швидко) і припиніть цим займатися.
Поговоріть з конкурентами. Якщо покажете чим корисні — отримаєте пропозицію роботи, чи й частку в компанії. Не виключено, що їм теж потрібен партнер.